Головна » 2018 » Березень » 12 » Успішні житомирянки говорили про права жінок
16:45
Успішні житомирянки говорили про права жінок

 

Майже кожного року, напередодні святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, починаються дискусії стосовно того, як відзначати цей день.

Як Міжнародний день прав жінок це свято було започатковано у 1910 році на міжнародному конгресі жінок у Копенгагені, а через рік, 8 березня, понад  мільйон жінок у країнах Європи вийшли на вулиці з вимогами рівних політичних і громадянських прав. У 1977 році за рішенням Організації Об’єднаних Націй цей день отримав статус Міжнародного. Рішенням Організації Об’єднаних Націй цей день має повну назву Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.

Цей день має підтвердити рівні права жінок та чоловіків та надати додаткову можливість привернути увагу всієї громадськості до питань боротьби з насильством щодо жінок, дотримання рівних прав і можливостей у працевлаштуванні, при обранні в органи влади та місцевого самоврядування, розширення економічних можливостей жінок, подолання дискримінації жінок у всіх сферах життя суспільства.

5 березня 2018 року, напередодні Міжнародного дня боротьби за права жінок та міжнародний мир, в обласній бібліотеці для юнацтва відбулась зустріч «Жіночі історії успіху». До нас завітали успішні, креативні та сучасні жінки Житомира. Вони поділилися думками про роль жінок у суспільстві та про своє ставлення до Міжнародного жіночого дня, розповіли власні історії успіху.

Однією з запрошених гостей стала Ірина Яцик, – кандидатка філософських наук, доцентка, докторантка Національної академії державного управління при Президентові України, проректорка ЖДТУ, керівниця громадської організації «Молодіжна фундація європейських ініціатив», а також ідейна натхненниця центру неформальної освіти «Просто». За словами пані Ірини, мета Центру високоефективного підлітка – формування професійних навичок, які стануть актуальними для юних житомирян у майбутньому. У свій час вона зіткнулась з тим, що її дитина з певних причин не захотіла йти до школи. Тому пані Ірина запропонувала створити центр неформальної освіти, керуючись теорією американського психолога Стівена Кові, який вважав, що, в першу чергу, необхідно мотивувати підлітків. Проект вчить основ тайм-менеджменту, психологічної безпеки, інтернет-безпеки, стресостійкості, статевого виховання, фінансової грамотності, комунікативних навичок та стратегічного менеджменту.

Експертка з гендерних питань та політичної участі жінок Наталія Тарасенко, яка є головою Житомирської обласної молодіжної громадської організації «Паритет», розповіла про пріоритетні напрямки діяльності організації ‑ гендерна рівність, розвиток лідерського потенціалу дівчат та жінок, права людини, протидія різним формам дискримінації, децентралізація, репродуктивні права і планування сім’ї. Розмірковуючи над цими питаннями, пані Наталія підкреслила тісний зв’язок дискримінації з економічним становищем жінки. Вона також відмітила, що в основі фемінізму є не боротьба жінок із чоловіками, а дотримання рівних прав людей незалежно від статі і навела цікавий приклад: поки доїння корів і виробництво швейцарського сиру було безкоштовним, це була «легка жіноча справа», а коли ця діяльність почала приносити дохід, то стала «важкою чоловічою роботою». Українське суспільство розвивається, і ми бачимо, сказала пані Наталія, приклади змін ґендерних ролей. Наприклад, статистика по Житомирській області говорить про те, що за останні роки зросла кількість чоловіків, які йдуть у відпустку по догляду за дитиною до 3-х років – від трьох до семи відсотків. Пані Наталія мріє, щоб наше місто стало містом рівних можливостей, а наша країна – країною рівних можливостей для усіх.

 «Я ‑ людина, яка ламає стереотипи. Якщо ти можеш щось зробити – роби», – так висловила своє життєве кредо патрульна поліцейська Світлана Зіляк. Пані Світлана – багатодітна мама, яка створила дитячий будинок сімейного типу. Спочатку вона прийняла в свою сім’ю дітей загиблої сестри, над якими взяла опікунство. Ще донедавна в родині Зіляк було семеро дітей. Сьогодні вона опікується тринадцятьма. І всі вони називають її мамою. Світлана не вважає себе особливою. Своє щастя в житті вона бачить в дітях.

Наступна гостя – докторка економічних наук, професорка Національного авіаційного університету, бізнес-тренерка, засновниця шахової школи «Інтелект» Олена Харчишина. Вона нагадала про здобутки руху фемінізму: ще сто років тому жінка була об’єктом, яким тільки захоплювалися, вона була тільки доповненням до чоловіка, вважалась людиною другого сорту, вона не мала права отримати освіту, брати участь у виборах, вийти на вулицю без супроводу свого чоловіка і навіть розпоряджатися своїм майном. І як змінився світ зараз: всі ці проблеми здаються нам майже нереальними. Але і зараз в цій галузі є певні проблеми. Пані Олена згадала відвідування музею жінки у Данії,  який присвячений нерівності між правами чоловіка і жінки. Адже проблеми фемінізму – це загальносвітові проблеми: зарплатня жінок нижча за зарплатню чоловіків, на телебачення жінок в якості експерток запрошують рідше, більшість неоплачуваної домашньої роботи виконують жінки. Можливо, ця боротьба за права доходить, іноді, до кумедних випадків, але тільки так ми можемо досягнути балансу у дотриманні прав чоловіків і жінок.

Відповідаючи на запитання про шахову школу «Інтелект», Олена розповіла, що надихнула її на цю думку любов доньки до гри в шахи. Бути успішною Олені допомагає сім’я: «Я знаю ціну всім своїм досягненням. Можливо, є люди, які щось роблять тільки для себе. Я ж даю старт своїм дітям –подаю їм приклад».

Молода мама Оксана Вахнюк раніше працювала на державній службі, але по закінченні декретної відпустки вирішила змінити сферу своєї діяльності і відкрила центр дозвілля та розвитку дітей «Чадо». Саме маленький син надихнув її на новий етап у житті. Пані Оксана розповіла, що за фахом вона вчитель початкових класів, їй дуже подобається працювати з дітьми. Свого часу вона активно займалася громадською діяльністю, організовувала різні заходи. Грошей на власну справу не було, попри все вона мала чітке розуміння, що хоче створити щось для дітей, аби вони розвивалися і були щасливими. І вона написала два успішних бізнес-плани і виграла два гранти. Для пані Олени успіх – коли можна не просити, а ділитися. Важливим напрямком діяльності центру «Чадо» стала благодійність: діти, якими опікується громадська організація «Діти сонця», можуть бавитись в ігровій кімнаті безкоштовно. Не залишається в Центрі без уваги і молодь з ментальними розладами та відсталістю розвитку: вони можуть також безкоштовно відвідувати ігрові кімнати у визначений час. Оксана додає, ці дорослі молоді люди – ті самі діти. Молода мама і успішна підприємиця має ще багато планів. А головним чоловіком у житті мами «соло», як звуть її колеги, є її трирічний син.

До розмови долучилась і Інна Палько, заступник декана з організаційно-виховної роботи соціально-психологічного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка, координаторка проекту «Просування участі жінок в політиці та протидія сексизму в Житомирській області», голова громадської організації «Інститут креативних інновацій». На думку пані Інни, сьогодні є прекрасний привід змінювати життя на краще. Проект #Успішні об’єднує жінок Житомира, які вже досягли успіху або лише на шляху до нього. На засідання приходять і науковиці, і вчителі, і бізнес-вумен, і студентки, тобто всі, хто прагне спілкуватися та вчитися формувати успішні проекти. Метою проекту є розширення представництва жінок у різних сферах діяльності, адже жінки ‑ це 50% успіху країни. В рамках проекту відбуваються заходи, під час яких жінки обмінюються думками, передають власний досвід, навчаються, спілкуються, знаходять нові ідеї та ділових партнерів. Напередодні Міжнародного жіночого дня Інститут креативних інновацій оголосив онлайн-марафон #100_порад_успішних_жінок, гаслом якого є «Твори майбутнє вже сьогодні!» Пані Інна переконана, що всі жінки – успішні. Іноді вони  соромляться говорити про свої досягнення, хтось не знає, як це робити, а написати про це в соцмережах набагато простіше і легше. Цей проект саме для таких жінок.

Усі запрошені висловили свої погляди щодо доцільності зміни підходів до відзначення 8 Березня – від риторики весни, букетів і ніжності до зосередження в цей день на реальних потребах і проблемах жінок.

На завершення кожна з гостей висловила побажання молоді: долаючи шлях до обраної мети, уяви, що ти йдеш по піску; у всьому, що відбувається, шукайте позитив та вірте в себе; кожна людина виконує свою місію, і зважаючи на те, що життя коротке, слід поспішати; спілкуючись, ніколи нікого не слід засуджувати; хай у кожної (кожного) з вас буде людина, яка вірить в вас більше, ніж ви самі в себе; іди до мети, не можеш іти – повзи, не можеш повзти – лягай у напрямку мети!

  

Переглядів: 412 | Додав: olezhon | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: