Головна » 2017 » Грудень » 14 » Секрети виготовлення ляльок-мотанок від майстринь
13:00
Секрети виготовлення ляльок-мотанок від майстринь

      

      13 грудня 2017 року о 12.00 в обласній бібліотеці для юнацтва відбулася презентація виставки ляльки-мотанки «Родинна лялька».

      На виставці було представлено 108 ляльок-мотанок. Це авторські вироби майстринь народної творчості – Оксани Петрівни Дедюль та Зінаїди Петрівни Бугайчук. Головним мотивом їх творчості є збереження українських традицій, історичне вивчення технологій та створення традиційної української ляльки-мотанки.

      У творчому доробку майстрині найрізноманітніші види лялечок: оберегові, ігрові та ляльки, приурочені до певних подій. Оксана Дедюль брала участь в проекті «Дім української культури», вдягала велику ляльку-мотанку, яка сягає трьох метрів п’ятдесяти сантиметрів, яку занесено до «Книги рекодів України».

      Оксана Петрівна розповіла, яка історія ляльки походить з Трипілля. Присутні мали змогу дізнатися про різновиди та походження назв ляльок-мотанок. Наприклад, мотанки робили і чоловіки, щоб принести дитинку в дім на щастя. Лялечку-локоток робила дівчина, щоб довести, яка вона справна господарка. Лялечки з сімома стрічками допомагали дівчатам привернути бажаного хлопця. Лялька-мотанка «на щастя» ‑ це жіночий, дівочий оберіг. Довга коса у ляльки символізує щасливу життєву стежину та гарну долю жінки, дівчини. А лялечки на одній гілці символізують родинне дерево і виготовляються на весілля. На вагітність ляльку роблять червоним кольором, ховаючи живіт.

Авторка представлених робіт Оксана Дедюль провела майстер-клас з виготовлення ляльки-брязкальця. Клаптики тканини, нитки, горіх, сім зернят, а також сім-десять хвилин чарівних рухів майстрині – і лялечка готова.

      Про свої знання і вміння також розповіла майстриня Зінаїда Петрівна Бугайчук. На прикладах продемонструвала цікаві особливості виготовлення ляльки-мотанки: лялька-мотанка «Благополучниця» з монеткою, що приносить в дім достаток і благополуччя; лялечка «Метлушка» оберігає сімейне вогнище; лялька «родинна коза» з дзвіночками відганяє зло; «Спиридон-коловоріт» – чоловічий оберіг – відповідає за чоловічу силу, гарний урожай.

      Зінаїда Петрівна відповіла на запитання молоді про строки виготовлення мотанок: щоб зробити велику ляльку-мотанку, потрібен місяць; лялечку-травничку роблять за один день ‑ «сьогодні на сьогодні».

      Майстрині розповіли, чому немає очей на мотанках. Вважається, що лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею і символізує неперервний зв’язок між поколіннями ‑ з хрестом замість обличчя.

      Працівник Житомирського обласного центру творчості Надія Костянтинівна Сегеда розповіла, що майстрині тісно співпрацюють з центром творчості. Вони постійно беруть участь в обласних, міських виставках традиційного народного та коли сучасного декоративно-прикладного мистецтва Житомирщини татож долучаються до благодійних акцій.

      На заході майстриням були вручені грамоти Управління культури Житомирської міської ради.

      Валерій Федорович Березівський, член Асоціації майстрів народної творчості та ремесел «Берегиня», член обласної музичної спілки, зіграв на сопілці та розповів, як створив її вперше. Заслужений майстер з виготовлення музичних народних духових інструментів повідав про свій цікавий творчий шлях. На завершення вечора у виконананні митця прозвучали журливі і веселі мелодії, які він виконав на сопілуі і свірелі.  Майстер подарував бібліотеці сопілку. Запросив молодь на свою персональну виставку, що планується взимку.

  

  

  

Переглядів: 196 | Додав: olezhon | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: