Головна » 2017 » Жовтень » 30 » Гетьман України Пилип Орлик – творець першої української Конституції
18:34
Гетьман України Пилип Орлик – творець першої української Конституції

 

21 жовтня 1672 року народився гетьман України Пилип Орлик. Бібліографічну розвідку до 345-річчя від дня його народження представили в обласній бібліотеці для юнацтва.

Майже забуте ім’я П.Орлика повернув Україні історик Ілля Борщак, який опинився у 20-х роках ХХ століття у вимушеній еміграції в Парижі. В архіві Міністерства закордонних справ Франції та у родинному замку графів Дантевіль він знайшов архів Пилипа і Григора Орликів і явив світу низку праць про гетьмана-вигнанця.

Пилип Орлик був дуже освіченою людиною: знав багато мов, мав величезну бібліотеку, в якій були твори Аристотеля, Цицерона, Геродота, Мольєра, Данте, Шекспіра, Монтеск’є, спогади П.Шевальє про козаків, витяги з Києво-Печерського Патерика Й. Горбінія та ін.

Він був відомий як автор літературних праць, мемуарів «Діаріуша» (щоденника подорожнього) (1720-1732), маніфесту «Вивід прав України» (1712р.), «Маніфесту до європейських урядів» (1712р.)

У 1706 році, в 34 роки, Пилип Орлик став генеральним писарем Війська Запорізького і найближчим помічником Івана Мазепи у його складній і важливій дипломатичній роботі.

По смерті І. Мазепи на козацькій раді 5 квітня 1710 року у Бендерах Орлик був обраний гетьманом і відразу визнаний шведським королем і турецьким султаном.

Угода, укладена між гетьманом, старшиною і запорожцями на раді, мала назву «Пакти і Конституція прав і вольностей Запорізького Війська». Згодом документ отримав назву «Конституція П.Орлика 1710 року». Головний зміст її – повна незалежність України та Запорізької Січі від Польщі та Росії, визначення кордонів України, прав усіх верств її населення. Конституція також передбачала призначення гетьмана главою держави, поряд з ним мала діяти Генеральна старшинська Рада, яка певною мірою обмежувала владу гетьмана й регулювала його взаємини з народом.

Це була найперша в світі конституція, витоки якої започатковані демократичним устроєм Запорізької Січі. Проте, зважаючи на політичні обставини, вона не стала чинною в Україні і тому залишилася в історії лише як видатна пам’ятка української правничої та суспільно-політичної думки.

Помер гетьман Пилип Орлик на чужині у Яссах 24 травня 1742 року.

На вшанування пам’яті про Пилипа Орлика в Україні випущено срібні монети, поштову марку, названо вулицю в центральній частині Києва; встановлено пам’ятні дошки на історичній батьківщині видатного державного діяча України у місті Вілейка (Республіка Білорусь) на вулиці, названій на його честь та в шведському місті Крістіанстад на будинку, де проживав П.Орлик. У м.Бендери (Республіка Молдова) було відкрито пам’ятний знак з нагоди 300-річчя Конституції Пилипа Орлика, а в м.Київ -пам’ятник славетному українцю. З 2016 року вулиця імені Пилипа Орлика є і в Житомирі.

Присутня молодь дізналися про життя та діяльність видатного державотворця, дипломата, полководця, публіциста, поета, полеміста, ознайомились з книжково-ілюстративною виставкою «Пилип Орлик – патріот і борець за незалежність України».

Захід проведений в рамках патріотичної акції «Синьо-жовтень», присвяченої Дню українського козацтва та Дню захисника України.

Переглядів: 129 | Додав: olezhon | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: