Головна » 2018 » Листопад » 6 » Будь патріотом, розмовляй українською мовою!
17:53
Будь патріотом, розмовляй українською мовою!

 

5 листопада про сучасну українську літературну мову, її роль в житті і суспільства, традиції і тенденції розвитку йшла мова в юнацькій бібліотеці напередодні Дня української писемності та мови. У невимушеній атмосфері учні і студенти міста спілкувалися з досвідченими мовознавцями. Експертами зустрічі стали Віктор Мойсієнко – доктор філологічних наук, професор Житомирського державного університету імені Івана Франка, завідувач кафедри української мови, діалектолог, історик мови, а також з Володимир Білобровець – літературознавець, лауреат літературно-мистецької премії імені Лесі Українки, поет, головний бібліограф краєзнавчого відділу ЖОУНБ імені Олега Ольжича.

Навколо української мови склалося чимало міфів, пов’язаних з її формуванням, історією розвитку. Хтось називає її відгалуженням чи діалектом російської, хтось вважає, що крім Західної України, нею більше ніде не розмовляють. Мовознавці спростували ці міфи і зазначили, що українська мова – одна з прадавніх слов’янських мов, яка почала формуватись ще в XI ст. і є рідною для десятків мільйонів людей. Українцям вже давно час розпрощатись із цими міфами, які є не чим іншим, як наслідком імперської політики Росії. Віктор Мойсієнко зазначив, що кожен народ – творець своєї рідної мови. Для українців рідна мова – мова нашої нації, мова предків, яка зв’язує нас між собою і з попередніми поколіннями, їхнім духовним надбанням. Фахівці розповіли про внесок відомих вчених у становлення і розвиток літературної мови. Інтерес викликало обговорення питання про вплив діалектів на розвиток української мови. Адже вони зберігають велику таїну і архаїку мови, допомагають пізнати її глибину.

Дізналися юні користувачі про видання першого правопису української мови, зміни, яких він зазнав упродовж десятиліть, а також про деякі норми, які науковці пропонують сьогодні повернути на його сторінки. Останнім часом перевидано український правопис, орфографічний словник, видаються граматики, що пропонують норми за національними критеріями.

Білобровець зазначив, що найбільший скарб будь-якого народу – це мова, процитувавши вислів Ліни Костенко – «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову». Для народу, що упродовж століть прагнув визнання, – мова не просто засіб спілкування, а найголовніша форма ідентифікації. Так, в країнах Європи пріоритетним є використання державної мови. Наприклад, вивіски можуть писатися іншими мовами, але обов’язковою умовою є дублювання назви державною мовою і більшим шрифтом.

Експерти, звертаючись до молодого покоління наголосили, що правильно й чисто розмовляти рідною мовою може кожний, аби тільки було бажання. Це не є перевагою вчених-лінгвістів, письменників або вчителів-мовників, це не тільки ознака, а й обов’язок кожної культурної людини.

 

Переглядів: 33 | Додав: olezhon | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: