Головна » 2018 » Грудень » 13 » Андріївські вечорниці у юнацькій
16:24
Андріївські вечорниці у юнацькій

 

Здавна існувала у нашого народу чудова традиція – вечорниці. 12 грудня в юнацькій бібліотеці напередодні Дня святого Андрія Первозванного відбулася зустріч з фахівцями відділу етнографії Житомирського краєзнавчого музею – Валентиною Невеською та Надією Борисовою. Учасники заходу дізнались про традиції, звичаї та обряди зимових свят українців.

У душевній атмосфері, яка панувала у залі, працівники музею розповіли про одне з найулюбленіших народних свят, котре відзначають 13 грудня, яке етнографи вважають найцікавішим в осінньо-зимовому циклі. Взимку наставала пора відносного перепочинку. Зібрано врожай, зроблено припаси для домашніх тварин, спочивала примерзла нива, а отже, можна зібратися в гурт, повеселитися, поспівати, влаштувати забави. Стародавня назва свята – «Калита» – збереглася з дохристиянських часів. Тоді вечорницькі зібрання молоді, об’єднані цією назвою, розпочиналися 13 грудня і, припадаючи на період зимового сонцестояння, тривали до повороту сонця на весну. Це був час найактивнішого язичницького ворожіння, відгадування долі, застосування різноманітних заклинань і ритуальних дійств, що в більшості залишилися в народній творчості.

Цікавою була розповідь про обрядовий одяг українців, його значення та походження, особливості виготовлення та носіння. Фахівці продемонстрували приклад жіночого весільного вбрання, яке дівчата готували, саме від Андріївських вечорниць.

Особливе пожвавлення серед дівчат у залі викликало ворожіння. Адже з давніх-давен славилася Україна таким звичаєм, як магічне дійство в ніч на Андрія. Ця давня традиція – прекрасний витвір людської фантазії, призабутої сьогодні, яку Валентина Невеська та Надія Борисова намагалися відтворити за допомогою жартівливих прикладів ворожіння. Дівчата виливали віск у воду, намагаючись випробувати свою долю та дізнатись майбутнє, тягнули сірники, щоб дізнатись про заміжжя на наступний рік, також уважно слухали інші варіанти передбачень на майбутнє, щоб в містичний вечір втілити їх у життя.

Для того щоб бути щасливим наступного року, потрібно на Андрія поласувати варениками, які є невід’ємним атрибутом та традицією вечорниць. Тому на завершення зустрічі, юнацька бібліотека пригостила усіх варениками із жартівливим начинням та узваром.

   

Переглядів: 38 | Додав: olezhon | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: