Ні на що не здадуться навіть найкращі нагоди й готовність допомогти, якщо сама нація не виборює й не кує своєї долі власною боротьбою.

Степан Бандера

Українська революція, кінця 2013-го - початку 2014 років, яка дістала назву Євромайдан, є унікальним, раніше не баченим у світі явищем, що виражена у мирному народному спротиві, цілеспрямованій боротьбі патріотів за волю, гідне життя, за кращу долю України. Хтось влучно назвав Євромайдан «інкубатором патріотизму». І в цьому є великий сенс, адже саме на Майдані народилася нова українська нація, вільна, високоідейна, готова стояти до кінця, і навіть віддати життя у святій боротьбі за достойне майбутнє рідної землі.

Революція Гідності залишила глибокий, визначальний і незабутній слід в історії. Не в прийнятих документах – папір все стерпить, не в прізвищах лідерів – вони змінювалися і будуть змінюватися. Її ідеали, надії й рішення разюче змінили нашу ментальність, розпочали і продовжують формувати нашу нову політичну ідентичність.

Те, що ми всього цього не відчуваємо, пояснюється одним: ми надто ще наближені до тих подій, надто емоційно сприймаємо їх. З кожною новою річницею Майдану ми маємо змогу осягнути більш повну картину того, що сталося. Але, щоб пазл склався повністю, має пройти ще чимало часу.

А поки що пропонуємо нашим читачам знову пройти сторінками Революції Гідності.

 

Хроніка Євромайдану

21 листопада – після оприлюднення рішення уряду про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди асоціації України з ЄС, українці стали самоорганізовуватися через соціальні мережі на Майдані Незалежності в Києві. Перша акція протесту розпочалася о 22-й годині. Під кінець доби учасників мітингу нараховувалось близько 1500 людей. На Майдан прийшли журналісти, громадські активісти, опозиційні політичні лідери. Стали з’являтися міліція та посилені загони «Беркуту».Частина активістів пішла під адміністрацію Президента України, після чого повернулася на Майдан Незалежності. Люди вирішили лишатися на ніч. Цього дня суд прийняв рішення заборонити встановлення наметів, кіосків під проведення акцій на Майдані Незалежності, вулиці Хрещатик та Європейській площі до 7 січня 2014 року. Цього ж дня небайдужі люди прийшли на майдани також у Донецьку, Івано-Франківську, Луцьку, Харкові, Хмельницькому та Ужгороді.

Майдан. Свідчення. Київ, 2013-2014 роки. / за редакцією Леоніда Фінберга та Уляни Головач. Київ: Дух і літера, 2016. 784 с.

 

Ця книга – добірка свідчень про події Революції Гідності в Україні (листопад 2013  – лютий 2014 років ). Зібрано та публікуються розповіді оборонців, медиків, священників, митців – людей різного віку та фаху, мешканців практично всіх регіонів країни. Вони були учасниками й свідками Майдану – етапу «народження нової нації».

Багатоголосся думок, ми певні, зацікавить як сьогоднішніх, так і прийдешніх читачів.

Гук Н. Євромайдан [звичайні герої] : [зб. розповідей] / Н. Гук. – Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 140 с.

 

Це збірка розповідей про звичайних і водночас неймовірних людей, які створили революцію 2013-2014 років. Тут усього потрошку: долання меж і страхів, шалена любов до Батьківщини, рішучість діяти, бажання залишити нащадкам єдину та квітучу Україну, переосмислення буття й відкриття нового себе, сміливість відстоювати свободу, перемога над байдужістю, буденні дива. Але основа всіх подій єдина – прагнення змінити світ на краще та віра, яка не знає слова «неможливо».

Киридон А. Євромайдан як складова Революції Гідності / А. Киридон // Зовнішні справи. – 2015. – №5. – С.44-49

 

У статті журналу «Зовнішні справи» розповідається про Євромайдан як найпотужніший виклик не лише для України, а й для світової спільноти. Аналіз подій, який виклав соціолог та науковець П. Штомпко «Соціології соціальних змін» розповідають про складну комбінацію різноманітних чинників виникнення революцій; парадокс революційної мобілізації народних мас; питання впливу спадщини попередніх революцій на наступні та багато інших проблем виникнення революцій.

Сучасні герої України та їхні подвиги //  Шкільна бібліотека. – 2017. – №7. – С. 18-19

 

Україна країна героїв. За довгу історію у нас були і великі князі, і хоробрі козаки, і відчайдушні захисники. Дана стаття пропонує дізнатися про наших сучасних героїв: тих, хто увійшов до лав Небесної Сотні і Небесної армії.

Стражний О.С. Менталітет Майдану : Хроніка подій – свідчення очевидців /О.С. Стражний. – Київ: Дніпро, 2016. – 192 с.

 

У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на фоні голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуване осмислення. Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе. Завершується книга підсумком , яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану, і що може чекати Україну в майбутньому.

Небесна сотня / К. Богданович, Х. Бондарева, Ю. Бухтоярова та ін. ; упоряд.: О. Трибушна, І. Соломко . – Харків: Фоліо, 2014. – 206 с.

 

Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги – звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні – заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла». Книга нагадала всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

Кошкіна С.Майдан. Нерозказана історія / С. Кошкіна.– Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 408 с.

 

У цій книзі зібрані відверті інтерв’ю з головними персонажами тієї історичної зими. Персонажами, що перебували по обидва боки барикад.

80 відсотків контенту є унікальним – дані та свідчення очевидців публікуються вперше. Завдання – максимально точно реконструювати події, насамперед кулуарні, процеси, які були приховані від очей тих, хто мерз на площах , яле які безпосередньо вплинули на результат Революції Гідності.

Филипович Л. Майдан і Церква. / Людмила Филипович. – Київ: Техніка, 2015. – 656 с.

 

Книга є наслідком моніторингу подій зими 2013-2014 рр., що відбулися в Україні після непідписання Україною угоди про асоціацію з Євросоюзом, коли українці вийшли з мирними протестами проти політики влади. Фокус зроблений на зборі та аналізі  інформації про реакцію релігійних організацій України та їх лідерів на мирні протестні народні акції та спроби силового придушення волевиявлення народу. До збірки увійшли не тільки хронологія подій, офіційні документи, окремих релігійних організацій, звернення та заклики релігійних лідерів до народу і до влади, неофіційні висловлювання та коментарі звичайних віруючих та їх пасторів, але й експертні оцінки політиків, державних діячів, а перш за все – релігієзнавців, які покликані обєктивно і неупереджено розкрити суть духовного Майдану, зміст революції.

Крістіна Бердинських. Є люди. – Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2014. – 184 с.

 

Ця книжка – блог-щоденник з Інтернату, який автор розпочала під час Євромайдану. У щоденнику «Єлюди» є записи про смерть і поранення, біль і сум, але також про взаємодопомогу, силу й мужність, натхнення і любов.

Махорін Г.Л. Наші Герої / Геннадій Леонідович Махорін. – Житомир: Видавець В.Б. Котвицький, 2014. – 128 с.

 

В книзі розповідається про національно-визвольну боротьбу українського народу у XX-XXI ст.. і учасників цієї боротьби, життя яких пов’язане з Житомирщиною. Читач може дізнатись про багато тисяч наших земляків, які в різний час боролися за українську державність і нині захищають кордони України і її територіальну цілісність. Книга призначена учням, студентам, викладачам, усім, кого цікавлять героїчні сторінки нашої історії.

Герої Небесної Сотні з Житомирщини

Балюк Олександр (1974-2014рр.)
Зайко Яков (1941-2014рр.)
Прохорчук Віктор (1976-2014рр.)
Кемський Сергій (1981-2014рр.)

Пам’ятник Героям Небесної Сотні в Житомирі

Революція гідності в художній літературі

Євромайдан: хроніка відчуттів: [колекція есе Тараса Прохаська, Івана Ципердюка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Юрія Винничука]. – Брустурів: Дискурсус, 2014. – 156 с.

 

Подія Євромайдану й окремі дії в період  його тривання матимуть повно інтерпретацій із поглядів історичного, суспільного, культурного… Уже зараз звучить чимало думок й оцінок. Але на все свій час. Тарас Прохасько, Іван Ципердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук як літописці Євромайдану не фіксують події, а реагують на них так, як може відгукуватися кожен українець. І роблять вони це у власній письменницькій манері.

Рудневич М. Я з Небесної Сотні : повість / Марко Рудневич. - [Київ] : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, [2014].  182+194 с.

 

Герой повісті молодого письменника Марка Рудневича чимось нагадує селінджерівського Голдена Колфілда. 19-річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя — про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції... Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом-однолітком їде до Києва.


Зрештою, це повість про три вирішальні доби на Майдані. Ви згадаєте все, ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею — Макса зі Сміли...

Материнська молитва. Українки – героям Майдану: поезії . –  Київ: «Наш Формат», 2014 – 72 с.

 

У книзі зібрані поезії, присвячені захисникам України; героям Майдану, які були написані в період з листопада 2013 по січень 2014 року.

Автори творів це і відомі поетеси, і звичайні жінки, яким болить доля рідної країни і доля тих, хто став на шлях боротьби за неї.

З розвитком подій в Україні, які сколихнули не лише країну, а й увесь світ, для публікації на порталі «Жінка УКРАЇНКА» почали надходити вірші, присвячені подіям на Майдані. Ці твори були написані саме жінками: матерями, сестрами, дружинами, доньками, нареченими тих, хто став на захист майбутнього України і її народу світле, справедливе, європейське, мирне майбутнє.

У цих віршах усе: материнська молитва, тривога, любов, хвилювання, віра, сподівання, біль... Спершу для їх розміщення ми створили на порталі окрему рубрику «Слово зброя», а потім зрозуміли, що вірші повинні дійти до тих, кому вони присвячені, і дійти у друкованому вигляді.

Зима В.А. Кровь желто-синего света…/ Василий Зима. – Харьков: Фолио, 2014. – 77 с.

 

Эта книга – 20 пронзительных, болезненных, как открытая кровоточащая рана, стихотворений. 20 историй простого человеческого героизма. 20 эмоций, 20 трагедий. Этот сборник – не о бронзових, воспетых и канонизированных героях, это о людях, сумевших пойти на встречу смерти. Эти истории должны жить вечно, как напоминание. Пусть они навсегда остануться в этих стихах, как и імена героїв в нашей памяти.

Небесна Сотня : антологія майданівських віршів / упорядкув., передмова Л. Воронюк. – Чернівці:  Букрек, 2014. – 392 с.

 

До антології «Небесна Сотня», впорядкованої Лесею Воронюк, ввійшли вірші понад двохсот сучасних українських письменників та непрофесійних авторів про революційну боротьбу українців протягом листопада 2013 - лютого 2014 років проти тиранічної влади. Втім, не так проти влади, як за своє майбутнє. Ця антологія є першою і відразу ж вдалою спробою зібрати, упорядкувати та зберегти майданівські вірші, написані українською, російською і навіть білоруською мовами. Літературну та історичну цінність цієї книги без перебільшення можна прирівняти до антології Юрія Лавриненка «Розстріляне відродження», адже якщо б у 30-ті роки минулого століття доробки українських сподвижників-письменників не були зібрані в один збірник, існувала величезна загроза тому, що більшість творів були б втрачені. Безперечно, антологія «Небесна Сотня» претендує на високе звання «народна книга».

Євромайдан: хроніка в новелах. – Брустурів: Дискурсус, 2014. – 216 с.

 

До книжки ввійшли кращі тексти, надіслані на конкурс «Новела по-українськи» від журналу «Країна». "Цієї зими ми багато нового про себе дізналися. Що синьо- жовтий прапор на спині може суттєво зігріти на морозі, а під червоно-чорним взагалі спекотно. Що коли треба, зможемо знайти бронежилет для друга. Що рецепт коктейлю Молотова настільки простий, а центр Києва з легкістю перетворюється на Січ. Що на вулицях європейської столиці влада може стріляти у перехожих. Що червоний хрест на рукаві не рятує від кулі снайпера. Що можна не спати ніч, читаючи новини. Що війна буває так близько. Що добро перемагає зло. І не тільки у казках, а й у касках. Ми не знали, що у повітрі свободи так багато сльозогінного газу. Як ним дихати, ми тільки вчимося потрохи. І дуже не хочеться забувати це вміння".

Стасюк О. Не хочу стояти осторонь: Стежками революції: поезії / О. Стасюк. Вінниця: ФОП Рогальська І. О., 2014.35с.

 

Ольга Стасюк – юна поетеса, переможниця багатьох конкурсів та олімпіад, а також вже має дві книги: «Збірка весен та гарячого літа» та «Вклонюся небу». Революція 2014 року також не могла не зачепити серце дівчини, – її твори про Майдан сповнені віри, надії та щирого юнацького патріотизму. При чому події зими 2013-2014 постають перед читачем як втілення глибокої ідеї переродження суспільства, коли народ виходить із давніх тенет рабства, а моральні та духовні цінності перемагають над матеріальними. Поетеса впевнена, що ця сторінка української історії ніколи не зникне в забутті, а нашу країну чекає лише вільне, незалежне майбутнє.

Революція

Може, так і не стала дорослою.

Може я чогось не розумію.

Я не хочу стояти осторонь,

Я не хочу топтати мрію.

 

Я не хочу такого місива,

Щоб у храмах – ховались люди.

Тут не досить вже неба чистого,

І не досить дощу вже буде.

 

І байдуже на провокації.

І байдуже на ті розгони.

Ми – народ, а не різні функції,

І у нас є людські закони!

 

І сьогодні, у день несонячний,

Коли люди ще хочуть жити,

Я говорю протест – від соняхів,

Від волошок, від трав і жита!

 

Ні, воно все не перемелиться,

Буде довго бриніти висями,-

Бо ж лелеки до нас не вернуться,

У те чорне, криваве місиво!

 

Може, я не була дорослою.

Може, я не збагну ще суті.

Та не хочу стояти осторонь,

Хочу жити і хочу бути.