5 березня Жіночі істроії успіху

 

24 серпня з нагоди Дня Незалежності України відбулися вуличні читання поезії «Я люблю цю країну», організовані Житомирською обласною бібліотекою для юнацтва.

http://www.0412.ua/news/1769157

http://zytomyr.info/article/u-zhytomyri-do-dnya-nezalezhnosti-vidbulysya-vulychni-chytannya-poeziy-ya-lyublyu-cyu

Віктор Мельниченко: від лірики – до гумору

      До зустрічі зі студентами Віктор Мельниченко разом із працівниками облас¬ної бібліотеки для юнацтва готувався декілька місяців. Творчий вечір «Щирий сміх продовжує життя» дозволив  автору та виконавцю  гумористичних творів, поету, журналісту не лише самому висловитися, відверто розповідаючи дівчатам і юнакам про те, як самотужки торував шлях до успіху, а й поділитися порадами, що, на його переконання, стануть у нагоді творчій людині.
      Віктор Мельниченко є лауреатом Всеукраїнського фестивалю сатири та гумору - Вишневі усмішки — 2008», членом Національної спілки журналістів України, триразовим володарем звання «Людина року» Інституту філології та журналістики Житомирського держав¬ного університету імені Івана Франка, учасником телевізійної програми на обласному телебаченні «Здоровенькі були». Він співпрацює з багатьма діяча¬ми культури та мистецтва, командою КВН «Дівчата з Житомира». Віктор пише книги, працює над новим естрадним проектом і живе свіжими ідеями.
      — Успіху можна досягти працелюбством і талантом, — переконаний Ві¬ктор Мельниченко. — Я поки що — на шляху до мрії: стати успішною людиною та прославити область на всю Україну. А розпочинав творчу кар’єру в школі, де спробував писати свої перші вірші та гуморески. Постійно виступав у складі шкільних агітбригад, на вечорах. Працюючи над підготовкою до виступів, перероблював відомі пісні. Так, уперше зіграв Вірку Сердючку, поклавши напи¬саний текст на одну з її відомих пісень. У селі Троковичах Черняхівського району мій виступ сподобався. Наступною була пародія на групу «Біттлз». Хлопці одягнулися в українські національні костюми, встановили гребінку замість гітари, рубель, яким раніше прасували, зійшов за клавішні, бочка послужила за барабан. Виступ ВІА «Біттлз» люди сприйняли щирими оплесками.
      У Житомирському державному уні¬верситеті імені Івана Франка Віктором розпочав опікуватися, на жаль, нині покійний відомий бард, поет, компози¬тор Володимир Шинкарук. Він помітив талановитого юнака під час прослуховування першокурсників для участі у конкурсі «Алло, ми шукаємо таланти!». Отже, завдяки Володимиру Федорови¬чу Віктор розпочав писати гуморески та виступати з ними на різних фестивалях, конкурсах.
      — Так став лауреатом всеу¬країнського фестивалю «Ви¬шневі усмішки»,- згадує Віктор Мель¬ниченко. — Патріарху українського гумору та сатири Євгену Дудару, із яким мав честь познайомитися, сподобався один із моїх монологів - «Вечір над селом».
      —    Саме життя підка¬зує цікаві теми, — вва¬жає Віктор Мельничук. — Це може бути якесь оголошення на стовпі з цікавими помилками; виступи політиків; мимо¬волі підслухані розмови жінок похилого віку, су¬сідів, пасажирів у гро¬мадському транспорті. Переглядаючи телевізійні шоу, переконуюся в тому, що найбільшим успіхом користуються ті виступи, під час яких присутні чу¬ють те, що їм насправді болить.
      Навчання в Інституті філології та журналістики ЖДУ імені Івана Франка допомогло краще від¬чути слово; зрозуміти, як можна грати словами для того, щоб отримати комедійний, гуморис¬тичний ефект. У мене, зо¬крема, є декілька творів, побудованих на калам¬бурі — грі слів. Завдяки Володимиру Шинкаруку десять років тому по¬трапив у програму «По¬брехеньки», що нині виходить на обласному телебаченні під назвою «Здоровенькі були». Коли ще був маленьким, часто дивився цю передачу з бабусею. Завжди мріяв узяти в ній участь. Як ба¬чите, мрії здійснюються. У свою чергу, гумор до¬помагає в журналістиці. Якщо є відчуття гумору, то і матеріали — цікавіші...
      До Дня сміху відбуло¬ся представлення нової гумористичної пісні на слова Віктора Мельниченка у виконанні Лени Дарк. Текст пісні багато разів перероблявся. У заключному варіанті ви¬йшла «пісня-драма» про кохання та автодор.
    — Це — те, що близьке всім нам, — говорить Віктор Мельниченко. — Пісня стала криком душі чарівної української ді¬вчини, яка летить назу¬стріч пригодам, коханню, мрії, долаючи на своєму шляху перешкоди — по¬гані дороги. Працівниця обласної бібліотеки для юнацтва Тетяна Вакулич познайомила мене з білоруським компози¬тором, співаком Вален¬тином Стратевським, із яким розпочали писати гумористичні та ліричні пісні. Багато моїх текстів, котрі раніше «припадали пилом», одержали «друге дихання». Звертаючись до молоді, котрі є май¬же моїми ровесниками, завжди розповідаю про те, як своїм талантом, працелюбністю можна торувати шлях до успіху. Це перевірено на собі. Не треба чекати якихось покровителів. Є талант — розвивайте його та стукайте у всі двері, йдіть уперед до своєї мрії. Го¬ловне, багато читайте, адже книга — безкоштов¬ний майстер-клас.
                                                               Соболь В. Віктор Мельниченко:від лірики-до гумору//Житомирщина.-2017.-30 травня(№38).-С1,4.
 

Поезія високих почуттів      

      Літературні зустрічі, свята, конференції, що їх влаштовує обласна бібліотека для юнацтва, давно вже стали справжньою школою духовності для жито¬мирської молоді. Не був винятком і гурман-вечір під назвою «Рядки, що з серця щедро линуть», проведе¬ний у рамках Тижня дитячого та юнацького читання.
      До читачів бібліотеки — студентів Житомирського агротехнічного коледжу — завітали письменниця, авторка десяти книг, — на¬чальник управління сім’ї, молоді та спорту облдер¬жадміністрації Світлана Гресь (Штатська) та поет Михайло Пасічник—голова обласної організації Наці¬ональної спілки письмен¬ників України, заслужений діяч мистецтв України.
      Використовуючи наявні технічні можливості, свої професійні знання і нави¬чки, працівники бібліотеки заздалегідь підготували виставку книг, а також Ці¬каве відеопредставлення творчості письменників. Вона ж на сучасній літера¬турній карті Житомирщини є помітною, бо відзначена у Світлани Гресь премією Ка¬бінету Міністрів України «За особливі досягнення мо¬лоді в розбудові України», літературно-мистецькою премією імені Лесі Укра¬їнки Українського фонду культури, преміями Всеу¬країнського літературного конкурсу імені Валентина Грабовського та обласного —     «Краща книга року», а у Михайла Пасічника — між¬народною літературною премією імені Івана Коше- лівця, всеукраїнськими — імені Олександра Олеся та імені Степана Руданського.
      Після відеопредставлен¬ня їхньої творчості пись¬менники читали свої поезії - про високі почуття, про тривожні ритми сучасно¬го українського життя, які мовби оголюють кожен нерв. Тож ліцеїсти сприй¬мали кожен прочитаний твір як одкровення, відкри¬ваючи свої душі для добра, милосердя й любові. Вони нагороджували авторів щирими оплесками, а на¬прикінці зустрічі вручили їм квіти. Самі ж отримали автографи Світлани Гресь і Михайла Пасічника.

Горицвіт Р. Поезія високих почуттів/Р. Горицвіт//Житомирщина.-2017.-21 квітня (№29).-С.3

«Туберкульоз – загроза людства»


     Під такою назвою в обласній бібліотеці для юнацтва у рамках школи правових знань «Підліток» відбулося засідання «круглого столу». Участь у засіданні взяли лікар-фтизіатр міського протитуберкульозного відділення ЦМЛ №2 Олена Капеліст і студенти Житомирського автодорожнього коледжу.
     Юнаки та дівчата отримали багато корисної й важливої інформації про «паличку Коха». Зокрема, вони дізналися про те, що більша частина населення України до 14-річного віку вже інфікована туберкульозом. Разом із цим, Олена Капеліст розповіла про найважливіші шляхи захисту від цієї інфекції – щеплення та діагностику, підвищення імунітету шляхом раціонального харчування, занять фізкультурою та спортом, уникання перевантажень і негативних емоцій, недосипання і перевтоми, відмови від шкідливих звичок. Лікар звернула увагу і на правовий аспект даної проблеми.
      Бібліотекарі представили учасникам «круглого столу» виставку літератури та періодичних видань на тему: «Як захистити себе від туберкульозу».  
                                                   Весняна О. «Туберкульоз - загроза людству»/О. Весняна//Житомирщина.-2017.-28 берез.-(№23).-С.1.
 

На бабусиній прядці…

Талант не позичають, з талантом народжуються.

Його дає людині природа, рідна земля.

О. Дмитренко

         Нещодавно, 15 березня 2017 року, в КЗ «Обласна бібліотека для юнацтва» для учнів Житомирського вищого професійного училища сервісу та дизайну було проведено   мистецьке – ін-фоліо «Зі щедрим оберемком народної мудрості». Бібліотекарі запропонували зустріч з Оленою Тихенко, прялею, учасницею Сорочинського ярмарку, Всеукраїнського фестивалю льону, народного свята в с. Опішня Полтавської області,  фестивалів народної творчості.

          Запрошена молодь дізналась про цікаві факти з життя нашої гості, яка народилась на Черкащині. В 2002 році переїхала на Житомирщину. Навчалась в Національному юридичному університеті ім. Ярослава Мудрого в м. Харкові. Має більше 20 років юридичного стажу і юридичної практики.

          В 2013 році Олена Тихенко почала вивчати процес прядіння. Самостійно навчилась прясти на бабусиній прядці, якій близько 150 років. Майстриня почала відроджувати традиції прядіння з собачої шерсті.  В м. Житомирі вже багато людей знають прялю Олену Тихенко, бачили старовинну прядку, а головне, носять її вироби, які не тільки зігрівають, прикрашають, а ще і лікують. Своєму рукомеслу вона навчає. Вже має 5 учениць. 

Юнаки і дівчата мали змогу поспілкуватися з гостею, почути розповідь віповіді  питання про плани, вподобання,таємниці майстерності,  світогляду.

Мистецько-культурне свято було збагачене розповіддю про  українські  звичаї прядіння науковця Житомирського обласного краєзнавчого музею В. І. Невецької, декламуванням Оксани Артемчук вірша Яківа Щоголіва «Пряха». Читачка книгозбірні  Оксана Рогаль намалювала старовинну прядку, яка дуже сподобалась майстрині.

 Полюбити свій народ, змінити життя на краще можна лише тоді, коли глибоко пізнаєш його долю: географію, історію, культуру, мистецтво, традиції. Саме такий меседж намагалися донести працівники бібліотеки до всіх присутніх, створюючи візуальні докази української ідентичності.

Як завжди, бібліотекарі підготували книжково-ілюстративну виставку під назвою –закликом «Плекаємо своє рідне!»

          Талант виростає з народного коріння. Тільки осягнувши глибини створеного поколіннями, можна виплекати щось нове, своє, самобутнє і неповторне. І як не закликати юних у всіх усюдах землі: жагу до творчості буди!

Долинна Л. На бабусеній прядці/Л. Долинна//Пульс.-2017.-23 берез.-(№12).-С.5

           

  СНІД: жорстокий міф чи жорстока реальність

        

         1 грудня – День боротьби зі СНІДом та порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми.        

         Усі знають, що СНІД – це страшне невиліковне захворювання, яке виникло перед людством наприкінці ХХ століття. Ми чуємо, як про нього говорять інші, використовуючи такі слова, як «кров», «наркотики», «смерть». Слова «ВІЛ» та «СНІД» часто асоціюють із випадковими статевими відносинами. Хвороба перестала бути проблемою лише для представників вразливих груп населення – повій, наркоманів, безхатьків, гомосексуалістів... Чому ж ми не хочемо повірити в те, що ця проблема і її наслідки безпосередньо стосується кожного?

         Особливо гостро ця тема постає сьогодні в молодіжному середовищі. За даними світових досліджень з ВІЛ/СНІДу близько половини всіх заражень ВІЛ припадає на молодь віком від до 25 років. Кожен четвертий хворий на  ВІЛ/СНІД молодше  21 року.

         Тому чергове засідання школи правових знань «Підліток», що діє в обласній бібліотеці для юнацтва Житомирської обласної ради, було присвячене цьому актуальному  на сьогоднішній день питанню. На захід «СНІД: жорстокий міф чи жорстока реальність» були запрошені психолог Житомирського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Вікторія Сенкевич та учні Житомирського вищого професійного училища-інтернату.

         Метою зустрічі було формування в молоді відповідальної поведінки, особистої та соціальної компетентності в умовах епідемії ВІЛ/СНІДу, толерантного ставлення до хворих на СНІД та ВІЛ-інфікованих.

         Використовуючи мультимедійну презентацію, психолог розкрила поняття «ВІЛ» та «СНІД», назвала гіпотези походження ВІЛ,  шляхи передачі ВІЛ-інфекції, основні ознаки СНІДу та невтішну статистику поширення цієї страшної недуги в Україні і в місті Житомирі зокрема.

         Вікторія Сенкевич підкреслила, що ВІЛ-інфіковані громадяни України користуються всіма правами та обов’язками, передбаченими Конституцією та Законами України, іншими нормативно-правовими актами України.

         До уваги юнаків та дівчат  була представлена виставка літератури та періодичних видань під назвою «Поінформований – значить озброєний».

          На завершення години спілкування  молодь переглянула буктрейлер по книзі Світлани Талан «Коли ти поруч», який ще раз довів, що СНІД – не тавро, а біда, яка може постати перед кожною людиною.

                                 Весняна О. СНІД: жорстокий міф чи жорстока реальність/О. Весняна//Пульс-норма.-2016.-8 грудня (№49).-С.4                                

                                                                             Оксана Весняна

 

Сповідь у фарбах.                    

У вітальні «Від серця до серця» обласної бібліотеки для юнацтва було презентовано виставку картин Володимира Александрія «Палайте ж ко­льори, без вас немає щастя повноти».

Володимир Борисович взявся за пензель уже в досить зрілому віці. З'явилося прагнення трима­ти в руках свіжу фарбу. Пам'ятає дату, коли вперше написав карти­ну - 1.03.1999 р. Починав з нуля.

Картинам Володимира притаман­на яскрава кольорова гама, адже малярство для нього - радість іс­нування у просторі ліній і фарб. Цікава тема дослідження в до­робку художника - творчість "ма­лих голландців". Тому, окрім на­тюрмортів і пейзажів, Володимир Александрія представив цікаву серію картин: «Наслідуючи гол­ландців», «Стара, добра Гаага», «Життя, як воно є», «Розчулен­ня», «Звичайний базарний день», «Червоне і привабливе». Худож­ник цікавиться технікою старих майстрів. Використовує прийом багатошарового живопису. Мане­ра виконання? Він її шукає, вдо­сконалює.

Пам’ятає заповідь своїх бать­ків: «Повинен робити все сам». В житті зустрічав багато гарних лю­дей з чудовою харизмою, мабуть тому, що вміє і любить навчатися.

Володимир позитивно дивить­ся на світ, намагається насоло­джуватися життям у різних його проявах і формулює це так: «Я - епікуреєць». Бачить щастя у за­доволенні від здоров'я тіла та ду­шевного спокою. Наголошує, що треба уникати тривог душі. Осо­бливу увагу звертає на задово­лення, що дістаються у пізнанні.

Огляд експозиції порадував від­відувачів: студентів технологіч­ного коледжу та бібліотекарів вищих навчальних закладів, учас­ників семінару. Художник - весе­ла людина, цінує гумор, у своїй творчості любить іронізувати, не боїться критичних зауважень, ці­нує відгуки глядачів.

Оксана Артемчук привітала май­стра пензля із святом відкриття першої виставки і прочитала вірш Л. Рубан «Доля». Також хочеться процитувати рядки з віршу нашої читачки О. Рогаль, яка написала його для цього вернісажу: «Ми маємо трохи душу відчинити Зем­лі, безмежно щедрій на дива».

Л. Долинна.

 

Насильство в сімї: боротьба без компромісів

         Родина… Спільнота рідних душ, оберіг від зради, підступності, біди, самотності. Осередок злагоди й любові. Проте страшно й подумати, але ми вже звикаємо до повідомлень з екранів телевізорів та газетних шпальт про факти насильства в сім’ї, з яких переважно починаються новини. Сім’я дедалі частіше нагадує театр бойових дій, арену озлоблених суперечок, взаємних звинувачень і погроз, нерідко доходить і до застосування фізичної сили. Жертвами насильства в сім’ї стають будь-хто: діти, жінки, чоловіки, пристарілі родичі, інваліди. Але найчастіше піддаються насиллю найбільш незахищені члени сім’ї. У 70% випадків постраждалими є жінки та діти. Як же боротися з цим злом? Що потрібно знати, щоб запобігти насиллю? Як не стати його жертвою?

         Ці та інші важливі і актуальні  на сьогодні питання розглядалися на черговому засіданні школи правових знань «Підліток» в обласній бібліотеці для юнацтва. На вечір запитань і відповідей під назвою «Насильство в сімї: боротьба без компромісів» були запрошені директор обласного гендерного ресурсного центру Валентина Склонна та студенти Житомирського технологічного коледжу.

         У своєму виступі Валентина Склонна наголосила, що насилля поширене серед людей різного фінансового і соціального статусу. Зовні щаслива сім’я може бути абсолютно нещасною, бо за дверима власного будинку на деяких членів сім’ї чекає не лише фізичне, а й моральне насильство, яке буває ще більш руйнівним: тілесні ушкодження з часом зникають, а душевні травми, спричинені образливими словами, невдоволенням, грубими утисками прав особистості, залишаються назавжди.

         Психологи намагаються дослідити та пояснити природу і причини цієї проблеми. Крім психопатичних, серед яких – алкоголь та наркотики, називають і соціальні – низький рівень доходів, бідність та безробіття. А ще неабиякий вплив, підкреслила спеціаліст, мають засоби масової інформації, де постійно демонструють сцени насильства над особистістю, картини терористичних актів, акти вандалізму, садизму.

         Як свідчить статистика, зауважила спеціаліст, в Україні приблизно половина населення потерпала від насильства у власній сім’ї, у тому числі майже третина зазнала насильства у дитячому віці. В нашій області кількість звернень до поліції про факти насилля зросла в цьому році  до 1700 випадків.

А що знає молоде покоління про свої права, гарантовані конвенцією ООН? Хоча ще в 2001 році в Україні був прийнятий закон про попередження насильства в сім’ї, проте близько половини опитаних дітей вважаються недостатньо захищеними державою від жорстокості, знущання, брутального поводження, викрадення та продажу. Подолання такого потворного явища, як насильство в родині, можливе лише за умов об’єднання зусиль державних органів та установ, громадських організацій та кожного громадянина.

 Валентина Склонна продемонструвала молоді  відеоролики про різні види насильства.

         Підсумовуючи все вищесказане, спеціаліст закликала молодь не дозволяти принижувати себе, а тим більше – бити. Адже якщо не діяти, домашнє насильство може тривати роками, калічити тіла і душі, ламати психіку і долю. Спеціаліст побажала підліткам, щоб для кожного сім’я була острівцем безпеки та комфорту, щоб там розуміли і поважали один одного, почувалися всі вільно і нікого не боялися.

         До уваги студентів бібліотекарями була представлена виставка-діалог «Захисти себе від насильства».

                                                                                Оксана Весняна

Весняна О. Насильство в сім`ї: боротьба без компромісів/О. Весняна//Пульс-норма. – 2016. – 29 вересня (№39). – С. 5.

   

"Палітра тембів і симфонія кольорів"

     Під такою назвою в обласній бібліотеці для юнацтва відбулася «музично-поетична прелюдія», присвячена Міжнародному дню музики. За допомогою цікавих фактів із життя ви­датних музикантів України, невимушеного спілкуван­ням із митцями, відеофільму працівники бібліотеки спробували залучити учнів Житомирського вищого професійно-технічного училища-інтернату та стар­шокласників Житомирської загальноосвітньої школи № 36 до світу мелодій.

    — Дітям було цікаво ді­знатися про те, що музична культура області по праву посідає гідне місце в золо­тому фонді вітчизняної куль­тури, — говорить завідуюча сектором мистецтва бібліо­теки Еліна Гановська. — Для багатьох було справжнім відкриттям, що в Житомирі народилися відомі компо­зитори й педагоги Віктор Косенко та Борис Лятошинський, видатні піаністи Святослав Ріхтер і Юліуш Зарембський; деякий час жили та працювали в місті піаніст-віртуоз Ігнацій Падеревський, композитор та ви­кладач Микола Скорульський. Нині прославляють край жита й миру на­родна артистка України Ніна Матві- єнко, колективи поліського ансамб­лю пісні і танцю «Льонок» імені Івана Сльоти, фольклорний ансамбль національного обряду «Родослав», академічна хорова капела «Орея» та інші колективи й вихованці. Відомий гітарист Олександр Ходаківський є винахідником оригінального ін­струменту — арпеджіоли, а також засновником фестивалю гітарної музики «Гітаріссімо»...

    Незабутні враження в учасників «музично-поетичної прелюдії» залишилися від спілкування з мо­лодою співачкою Оленою Дарк та автором і виконавцем власних творів Віктором Мельниченком. Представляючи дітям гостей, працівники бібліотеки Еліна Гановська та Оксана Салімонович розповіли про те, що Олена і Віктор встигли до­сягти великих успіхів на творчому Олімпі. Так, Олена має титул «Від­криття року — 2014» за версією щорічного музичного фестивалю «Шлягер року», за жертовність та любов до України нагороджена медаллю Української Православ­ної Церкви Київського патріархату, дипломом Асоціації благодійників України, відзнакою клубу благо­дійників «Ангели добра». Життєве кредо Олени Дарк — «Співати в ім’я любові! Жити в ім’я надії!».

       Віктор Мельниченко досяг успіхів на літературній ниві. Він є членом Національної спілки журналістів України, лауреатом Всеукраїнсько­го фестивалю сатири та гумору «Вишневі усмішки - 2008».

   — Декілька віршів Віктора ввійшли до поетичної збірки «Натхненні юністю», — по­відомила Еліна Гановська. — Він є автором слів до пісні «Моя земля», музику до якої нависав наш земляк Артем Кондратюк і яку нині виконує Олена Дарк. Наш бібліограф Тетяна Вакуліч створила чу­довий кліп і підібрала багато матеріалів про творчість спі­вачки, об’єднавши їх в один сюжет. Дітям і нашим гостям дуже сподобалося таке відео- представлення.

       Олена Дарк розповіла учням про любов до читання книжок, значення творчого псевдоніму, виконання пі­сень уживу, а не під фоно­граму, творчу співпрацю з Віктором Мельниченком, спі­вочу кар’єру, благодійну діяльність для дітей і учасників АТО.

        Олена Дарк і Віктор Мельниченко побажали дітям плідно працювати над собою, багато читати, любити музику, яка навчить відчувати світ душею та серцем.

Соболь В. «Палітра тембрів і симфонія кольорів»/ В.Соболь//Житомирщина.-2016.-30 верес.-(№106).-С.6

 

Читати – це модно: якими книжками цікавляться житомирські підлітки

      Побутує думка, що за­раз, у час електронних пристроїв та Інтер- нету, не залишилося місця для звичайних паперових книжок.

      Працівники Обласної жи­томирської бібліотеки для юнацтва заперечують: жоден комп'ютер не замінить спілку­вання зі сторінками справж­ньої, живої книги. «Молодь любить читати,» - стверджує заступник директора бібліоте­ки Аліса Кирилюк.

     Як виявилося, учні та сту­денти відвідують читальні зали не лише для ознайом­лення з «програмною» літера­турою. Смаки сучасної молоді надзвичайно різноманітні: від мелодрам та історичних рома­нів до детективів і фантастики.

     Щоб дізнатися, що ціка­вить читачів найбільше, біблі­отека влаштовує анкетування. Відвідувачам необхідно обра­ти ті книги й жанри, які їм до смаку. Найпопулярніші твори потрапляють до «Золотої по­лиці» бібліотеки, яка попов­нюється щороку. Ця добірка демонструє, що хоча зарубіж­на література залишається ак­туальною, українські письмен­ники теж майстерно вміють зацікавити читача. Серед ос­танніх поповнень полиці: «Со­лодка Даруся» М. Матіос, «На запах м'яса» Л. Дашвар, «Ого­лений нерв» С. Таран, «Три то­вариші» Е. М. Ремарка, «Соло для Соломії» В. Лиса, «Білий Бім Чорне вухо» Г. Троєпольського.

     Фонд бібліотеки налічує понад 105 тисяч примірників та постійно поповнюється зав­дяки спонсорській діяльності видатних письменників та ці­нителів мистецтва. Художні твори, довідники, словники, енциклопедії, журнали та га­зети - різноманіття літерату­ри справді вражає. Читачам є з чого вибирати.

   Як виявилося, учні та студенти від­відують читальні зали не лише для ознайомлення з «програмною» літе­ратурою. Смаки сучасної молоді над­звичайно різноманітні: від мелодрам та історичних романів до детективів і фантастики.

     Для того, щоб показати молоді, що читати - це «кльо- во», у закладі влаштовуються різноманітні заходи, конкур­си, вікторини. Функціонують різні відділи, які займаються вивченням окремих культур­них та наукових галузей і оз­найомлюють відвідувачів з ними. Звичайною справою є зустрічі з відомими культур­но-мистецькими діячами та науковцями.

    За допомогою нових комп'ютерів користувачі мо­жуть повністю задовольнити потребу в інформації.

    Але головним джерелом знань, досвіду та вражень залишається книга, що від­криває перед кожним двері у неймовірний світ, який нале­жить уже не автору чи видав­цю, а читачам.

Очеретяна М. Читати – це модно: якими книжками цікавляться житомирські підлітки/М. Очеретяна//20 хвилин. – 2016. – 8 червня(№21). – С. 15

Рабство за власним бажанням

                 З кожним роком усе більше свідомої молоді обирає здоровий спосіб життя, спрямовує свої зусилля на збереження і зміцнення свого здоров’я. Адже здоров’я дає можливість прагнути й досягати, мріяти й здійснювати, розвивати себе, окреслювати орієнтири майбутнього. Із буденних спостережень ми бачимо, що є ще багато молодих людей, які неначе минають багатства попередніх поколінь: моральні, культурні, духовні. Натомість у них втілюються шкідливі звички, які впливають на подальше особисте життя людини, соціальний і економічний стан суспільства, моральне та фізичне здоров’я нації. Серед таких згубних звичок: тютюнопаління, наркоманія, алкоголізм, які особливо активно впливають на несформований організм підлітків, викликаючи залежність і поступово руйнуючи його.

         З метою популяризації здорового способу життя та боротьби зі шкідливими звичками серед молоді  в обласній бібліотеці для юнацтва, в рамках школи правових знань «Підліток», пройшов усний журнал «Рабство за власним бажанням». Учасниками заходу стали спеціалісти Житомирського обласного наркологічного диспансеру – лікар-нарколог Олег Зубко, медсестра-бакалавр соціальної допомоги Руслана Маліновська та студенти ВПУ ЖДТУ.

         Вся зустріч була побудована на принципах взаємоповаги, активності та позитивності.

         У своєму вступному слові Руслана Маліновська наголосила на актуальності і важливості цієї проблеми. Адже тютюн, алкоголь та наркотики – це психоактивні речовини, які негативно впливають на фізичне і психічне здоров’я людини.

         Перегорнувши першу сторінку усного журналу під назвою «Курити чи бути здоровим», спеціаліст наголосила, що паління – це вид наркоманії, а курець – тютюновий наркоман. Одна викурена цигарка забирає у курця 15 хвилин життя, а рік паління – три місяці. Ось чому  куріння щороку забирає життя 5 млн. людей, (з них понад 110 тис. – українці). То чи варто піддаватися впливу друзів, знайомих, прагнути здаватися дорослими та ризикувати життям та здоров’ям ? Адже цигарки не вбивають, а вбивають хвороби, до яких призводить паління : інфаркти, інсульти, хвороби легенів та ін.

         Молодь, переглянувши другу сторінку журналу «Алкоголь і залежність», переконалась, що алкоголь є жахливим ворогом людини, а особливо підлітків, у яких алкоголізм розвивається у 4 рази швидше, ніж у дорослих. За наявності алкоголю в крові блокується кора головного мозку, центри уваги і самоконтролю. Людина стає балакучою, рухливою, втрачає контроль над своїми словами. За статистикою в Україні щороку від алкоголю помирає до 40 тис. осіб. Та дуже небезпечним нині є пиво та слабоалкогольні напої, зауважив Олег Зубко. Масово зростає пивний дитячий алкоголізм : діти п’ють пиво літрами. Згідно із сучасними дослідженнями пиво – це перший легальний наркотик, що прокладає шлях більш сильним нелегальним наркотичним засобам.

         Спеціалісти не залишились осторонь правового аспекту проблеми шкідливих звичок. Тому в наступній сторінці журналу «Життя – це мить, зумій його прожити» Руслана Маліновська, повідомила, що пристрасть до алкоголю – причина  багатьох злочинів. Відомо, що 50% усіх злочинів учинені під дією алкогольного сп’яніння. За деякі тяжкі види злочинів підлітки несуть кримінальну відповідальність вже з 14 років. Спеціаліст застерегла, що до відповідальності притягуються громадяни за куріння та розпиття алкогольних напоїв в громадських місцях, а також за збереження та збут наркотичних речовин.

         Окрім шкоди здоров’ю, шкідливі звички передбачають ще й значні матеріальні збитки. Підрахувавши скільки коштів витрачає курець, якщо випалює пачку цигарок за 10 гривень в день, студенти переконались, що це достатня сума, щоб щось придбати корисне для свого життя.

         На останок спеціалісти зауважили, що найкращий спосіб позбутися шкідливої звички – не заводити її. Задоволення, отримане від неї, уявне. Звички крадуть не лише здоров’я, але і нашу свободу. Адже наші слабкості порядкують нашим життям значно більше нас самих.

         До уваги присутніх бібліотекарі представили виставку літератури та періодичних видань під назвою «На краю прірви».

                                                                                                                                                            Оксана Весняна  

Весняна О. Рабство за власним бажанням/О. Весняна//Пульс-норма. – 2016. -29 квітня(№17). – С.14.

 

Бібліотека – осередок культури і духовності

    «Організаційно-методичний супровід роботи бібліотек ПТНЗ» - під такою назвою в обласній бібліотеці для юнацтва Житомирської обласної ради відбувся обласний семінар для бібліотечних працівників ПТНЗ.

    Відкрила семінар директор бібліотеки Галина Таранюк, яка привітала присутніх та відмітила, що бібліотека завжди була і залишається справжнім осередком культури і духовності, джерелом, що сприяє соціалізації, вихованню й освіті підростаючого покоління. Вона також наголосила, що утвердженню позитивного іміджу бібліотек як культурних центрів сприяє активна співпраця з місцевими органами влади, установами, гро